Böbrek Anomalileri Nedir?

Böbrek anomalileri diğer anomaliler arasında daha sık görülmekte ve çoğu hayati bir tehlike taşımamakla beraber, daha sonraki yıllarda böbrek hastalıklarını artırabilmektedirler. Bu anomaliler fetal anomali taramasında belirlenebilir. Fakat fetal anomali taramasında böbreğin gelişimini tamamladığı haftalarda yapılması büyük bir önem taşımaktadır. Böylelikle taramada ulaşılan sonuçlar daha net ve güvenilir olabilmektedir.

Böbrek anomalilerin birçok çeşidi vardır. Bunlar; böbrek agenezi böbreğin yokluğudur. İki taraflı ve tek taraflı olarak iki türde görülmektedir, böbrek hipoplazisi (küçük böbrek), birden fazla böbrek, displazi ve multikistik böbrek, yetişkin polikistik böbrek, infantil politistik, renal füzyon (birleşme), ektopik böbrek (yerinde olmayan), rotasyon (dönüş) anomalileri ve böbreğin vasküler anomalileridir.

Böbrek agenezisi (böbrek yokluğu) içi türdür. İki taraflı ve tek taraflı agenezisi. İki taraflı agenezisi cinsiyet olarak erkek bebeklerde daha sık görülmektedir. Çoğunlukla doğduktan kısa süre sonra ölmekte ya da ölü doğmaktadırlar. Tek taraflı ageneziste sol böbreğin eksikliği daha sık görülmektedir. Daha çok tesadüfen saptanmaktadır. Yani belirti olarak yan etkileri nerdeyse yoktur. Böbrek hipoplazisi; böbreğin küçük olması durumudur. Gebelikte annenin kokain, eroin, aşırı alkol gibi zararlı madde kullanımları bu hastalığı tetiklemektedir. Birden fazla böbrek durumu da nadir de olsa görülmektedir. Fakat üç böbrek dışında dört böbreğin görülmesi sadece bir kere gerçekleşmiştir. Displazi ve multikistik böbrek de böbrek anomalileri arasındadır. Yeni doğan bebeklerin sol taraflarında multikistik böbrek görülebilmektedir. Genetik bir durum değildir fakat ileride ağrıya neden olan etkileri ortaya çıkmaktadır. Yetişkin polikistik böbrek hastalığı; genetik bir hastalıktır ve genelde iki taraflı gözlenmektedir. Bu hastalıkta böbrekler normalden büyük olmakta ve çok sayıda kistler taşımaktadırlar. Fakat 40 yaşından sonra etkileri genelde görülmemektedir. İnfantil polikistik böbrek hastalığı; çok nadir görülen bir hastalıktır ve yaşam ihtimali oldukça düşüktür. Renal füzyon (birleşme); en sık görülen böbrek hastalıklarından biridir. Erkeklerde daha sık gözlemlenmekte ve elle hissedilmektedir. Ektopik böbrek (yerinde olmayan); böbreğin olması gereken dışında bir yerde bulunmasıdır. Rotasyon (dönüş) anomalileri; ileride nadiren böbrek hastalıklarına yol açan, böbreğin şekilsiz olduğu hastalıktır. Böbreğin vasküler anomalileri; görülme olasılığı yüksek hastalıklardan biridir.

Birçok böbrek anomalilerinin artık tedavisi mümkündür. Tıp bu konuda eski durumuna göre oldukça ilerleme kaydetmiştir. Bu gelişmede ultrason cihazlarının gelişiminin önemli bir etkisi bulunmaktadır. Böbrek hastalıkları çoğu zaman tomografi ve ultrason cihazları ile tespit edilmektedir. Çok ağır geçirilen böbrek anomalileri için ise gerekli önlemlerin alınması yeterli olacaktır. Kesin bir tedavi hiçbir hastalıkta söz konusu olamaz. Çünkü binlerce insan vücudu tepkisi vardır ve böyle bir garantinin verilebilmesi imkânsızdır. Fakat erken tanı oldukça önemlidir ve doğumda belirlenebilen bu anomalilere anne adayları oldukça dikkat etmelidirler. Aksi yönde ileride daha büyük sorun ve hastalıklara yol açabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir