Fetal Anomali Nedir?

shutterstock_66696541

Tüm anne adaylarının hayali fiziksel ve herhangi bir yapısal organ kusuru olmayan bebekler meydana getirmektir.Ancak bu her zaman mümkün değildir.Bebeklerin %3-5inde anomaliye rastlanır.Peki fetal anomali nedir?Bebeğin görünümünü fiziksel olarak etkileyen yada organ ve sistemlerinin işlevini bozan hertürlü sakatlık ve bozukluk fetal anomalinin tanı kapsamına girer.

Fetal anomalileri saptamadaki amacımız nedir?

1)Bebek doğduğunda yaşamasının mümkün olmadığı anamalileri tanımak

En tipik örnek bebekte beyin dokusunun olmamasıdır.(anensefali)Bu sorunla doğan bebeklerin yaşaması imkansızdır.Erken dönemde saptanabilen bir anomali olduğu için annenin fiziksel ve ruhsal olarak daha fazla yıpranmasının önüne geçilmiş olur.

2)Doğduğunda bebekte sakatlık yapma ihtimali fazla olan anomalilerin taranması

Bu bebekler yaşarlar ancak tüm hayatları boyunca etkilendikleri sakatlıklarla uğraşmak zorundadırlar.Down sendromu ve nöral tüp defekti denen anomaliler bu gruptandır.Bu gibi durumlar da aileye bilgi verilerek gebeliğin devam etme kararı onlara bırakılır.

3)Bebek doğduktan sonra erken dönemde müdahale gerekip sonrasında sağlıklı hayat sürmesini sağlayacak anomaliler

Ön karın defektleri buna örnektir.Doğumdan sonra yapılacak ameliyatla hasar onarılır.

Buna karşın pek çok bebekte rastlayacağımız ufak tefek problemlerin görülmesi mümkün değildir.Örneğin eşlik eden başka bir sıkıntı yoksa ayak parmaklarının 6 adet olması sorun değildir.Saptamak ne bebeğin yaşamında sorun yaratır ne de bizim gebelik takip protokolümüzü değiştirir.

Fetal anomalilerin oluşma sebepleri iki çeşit olarak görülebilir. Bunlardan biri; anne veya babada bulunan genetik hastalıkların yarattığı etkenlerdir. Anne ya da babanın genetik yapısındaki bozukluk, kromozomlar aracılığı ile bebeğin kromozomuna geçer ve gelişimini büyük ölçüde etkiler. Birincil dereceden akraba evlilikleri de, anne ya da babada sıkıntı olmaması durumunda bile, Fetal anomaliye sebep olabilmektedir. İkinci bir sebep ise, gebeliğin ilk aylarında yaşanan etkileşimlerdir. Burada bütün kontrol annede toplanmaktadır. Gebelikte alınması zararlı ilaçlar bu konuda büyük bir etkendir. İçerisindeki bebeğe zararlı kimyasallar, bebek gelişiminin yapısı bozabilmektedir. Dolayısıyla annelerin kullandıkları ilaçlara büyük bir özenle dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun yanında hastaneye sık giden annelerin dikkat etmesi gereken önemli bir husus daha vardır; Röntgen ışınları. Röntgen ışınları, aşırı derecede zarar verebilen ışınlardır ve fetüs bu ışınlara karşı tamamen korumasızdır. Dolayısıyla yine fetüsün yapısında bozukluklara neden olabilmektedir. Gebelikte annenin geçirdiği ciddi hastalıklarda önemlidir. Çünkü annenin geçirdiği hastalıkların neredeyse bütün etkilerini fetüs de hissetmekte ve bu hastalıkların yan etkilerinden etkilenmektedir. Kızamıkçık, frengi, kabakulak, suçiçeği, grip, toksoplazma gibi ağır geçirilen ve oldukça tehlikeli hastalıklara, Fetal anomalinin yaşanma ihtimalini önlemek için dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hastalıkların görünümünde hemen doktora başvurulması ve önlem alınması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir