Fetal Anomali Tedavi Edilebilir mi?

shutterstock_66696541

Düşük oranda da görülse, Fetal anomaliler, endişe duyulması için yeterli sebeplerdendir. Çünkü çok çeşitli Fetal anomaliler bulunmaktadır ve hangisinin yaşanacağı çoğu zaman kestirilememektedir. Anomalilerin çeşitliğine göre de tehlike artmakta ya da azalmaktadır. Bazı Fetal anomalilerin tedavi çok zor olsa ya da bulunamasa da bazıları çok basit operasyonlarla yok edilmektedir.

Dolayısıyla ayrıntılı ultrasonografide çıkan sonuçlara göre bebeğin bu hastalığı taşıyıp taşımadığı öğrenildikten sonra, eğer taşıyorsa hangi çeşitte Fetal anomali var olduğunun tespit edilmesi gereklidir. Bu tespite göre, alanında uzman kişilere yönlendirilerek, gerekli çarelerine bakılmalıdır. Fakat bu tedavilerin gebelik sırasında mı yoksa doğumdan hemen sonra mı olacağı, yapılan Fetal anomali tespitine bağlı olmak yanında, doktorun bir risk görüp görmemesine de bağlıdır. Bazı tedaviler gerekli bile olsa, tedavi aşamasında olumsuzluklar yaratarak anne ve bebek yaşamını tehlikeye atabilmektedir.

Bütün anomalilerde uygulanan bir tedavi yöntemi elbette ki vardır. Fakat hepsinin yüzde yüz işe yaraması gibi bir durum söz konusu olamaz. Tedavinin amacına ulaşması, anne ve çocuk bünyesine, yapısına bağlı bir durumdur. Çok düşük de olsa tedaviye cevap alınamayan Fetal anomaliler de vardır. Bu Fetal anomaliler genelde en tehlikeli olarak görülen ve hayati önem taşıyan anomalilerdir. Bu Fetal anomalilerde tedavi oldukça hassas olmakta ve anneye zarar gelmemesine özen gösterilmektedir. Bazı Fetal anomalilerin tedavileri yeterli boyutta olmasa da, bu durum tamamen henüz teknolojinin ve araştırmaların yetersizliğinden başka bir durumdan kaynaklanmamaktadır. Bu yüzden tedavi yapılan yerden şüphe duyulması tamamen gereksiz bir endişedir. Ama tabi ki uzman doktorlarla beraber yapılması da alınması gereken önemli bir önlemdir.

Endişe edilmemesi gereken Fetal anomaliler de vardır. Örneğin çocuklarınızın parmaklarındaki eksiklik ya da fazlalık gibi. Böyle bir durumda erken müdahale yapmak bazen risk oluşturabileceğinden gereksiz görülmektedir. Doğumdan daha sonraki evrelerde küçük operasyonlarla düzelebilecek anomaliler, kesinlikle sıkıntı yaşatmamaktadır. Dolayısıyla tedavi edilmesi sorusu daha çok anomali çeşidinin kendi içinde ayrı olarak yarattığı bir sorudur. Tehlikeli anomalilerde, her zaman olumlu sonuç alabilmek beklenilmemelidir. Fakat yine de tıpta her zaman bir ihtimal vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir