Fetal Anomali’ye Nasıl Tanı Koyulur?

Pregnant woman excercises with gymnastic ball

Fetal anomali, sık görülen bir durum olmasa da, Fetal anomali taraması büyük bir özenle yapılmalıdır. Taramayı yapan kişinin bu konuda uzman bir hekim olması da gayet önemli bir noktadır. Dolayısıyla tarama yapılmadan önce nerede ve hangi hekim tarafından yapılmasına karar verilmeli ve bu konuda hassas olunmalıdır.  Çünkü asıl önemli olan bu taramanın yapılması değil nasıl değerlendirildiğidir. Ultrason cihazları hastalık hakkında sinyal vermezler. Bu hastalığı cihazdan uzman hekim görebilmekte ve sonuçları yine hekim değerlendirebilmektedir.

Fetal anomali taraması, normal zamanı izleyen bir gebelikte 20 ve 24. Haftalarda yapılırken, artık gelişmiş ultrason cihazlarıyla 17. Haftalardan itibaren de yapılabilmektedir. Erken teşhisin önemi burada da ortaya çıkmaktadır. Ultrasonografide bebeğin elleri, ayakları kafa yapısı ayrıntılı bir biçimde gösterilebilmektedir. Fetal anomali taraması, bebekteki yapısal bozuklukları araştırmak amacıyla yapılmaktadır. Bu taramada herhangi bir şüphe ya da risk oluşursa, daha ayrıntılı bir ultrasonografi olan ikinci düzey ultrasonografi yapılmaktadır. Perinatoloji uzmanları bu konuda oldukça hassas davranmalıdırlar. İkinci düzey taramada ayrıntılı bir inceleme yapılmakta ve şüpheler kesin bir yargıya varmaktadırlar. Ayrıca normalde bir kere yapılan bu tarama, herhangi bir risk ya da şüphe sonucunda belli bir hafta sonra tekrar yapılabilmektedir. Böylece varlığından ya da yokluğundan emin olunmaktadır. İkinci düzey ultrasonografiler genelde 20. Haftadan itibaren yapılmaktadır. Çünkü bu haftada kalp gelişimi daha iyi saptanabilmektedir. Böylece daha kesin bir sonuç elde edilmektedir.

Ayrıntılı ultrasonografiler, hangi koşulda yapılılarsa yapılsınlar, kesin bir sonuç olmamaktadırlar. Doğruluklarını yüzde yüz saptayabilmek imkânsızdır. Bazı anomaliler ancak doğumdan sonra belirtiler vermektedirler. Fakat bu taramanın saptama oranı da yüzde seksen civarında yüksek bir rakamdır.

Tekrar belirtmek önemlidir ki, akraba evlilikleri ve tek yumurta ikizlerinde, Fetal anomali görülme olasılığı artmakta ve %4-5 oranına çıkmaktadır. Bu genetik etkilerin dışında yine annenin gebelik sırasındaki oluşumları, kullandığı ilaçlar ve vücuduna aldığı röntgen ışınları oldukça önemlidir. Yapılan taramada ultrason cihazının 2 boyutlu 3 boyutlu ya da 4 boyutlu olmasının bir önemi yoktur. Önemli olan sonuçları değerlendiren hekimin bu konudaki uzmanlığıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir