Fetüs Nedir?

riskli-gebelik-aydan-biri-k

Hamileliğin ilk 8 haftalık dönemi embriyonik dönemdir.bundan sonra doğuma kadar fetüs olarak adlandırılır.Bebeğin fetüs evresi boyunca farklı gelişim aşamaları bulunmaktadır. Her aşamada ayrı bir ağırlıklı bölge gelişim göstermektedir. Fetüs evresi sonunda ise eğer erken doğum olmazsa, bebek bütün gelişimini tamamlayıp doğmakta ve ilk gerçek nefesini almaktadır.

Bebeğin fetüs evresi boyunca farklı gelişim aşamaları bulunmaktadır. Her aşamada ayrı bir ağırlıklı bölge gelişim göstermektedir. Fetüs evresi sonunda ise eğer erken doğum olmazsa, bebek bütün gelişimini tamamlayıp doğmakta ve ilk gerçek nefesini almaktadır.

Bebeğin fetüs evresindeki aşamalarını haftalara göre anlatacak olursak, ilk haftada rahimde elma çekirdeği büyüklüğünde bir hücre olarak bulunur bebek. 5 haftada bebeğin kalbi kan pompalamaya başlamaktadır. Kalp odacıklara bölünmüş olarak düzensiz olarak atmaktadır. Vücut uzuvları hafiften şekil almaya başlar ve bu haftanın en önemli özelliği, bebeğin yüz şeklinin gelişimidir. Burun delikleri oluşmakta ve açılmaktadır. 6. haftada bebek mercimek tanesi büyüklüğüne gelmekte ve uzuvları daha da belirginleşmektedir. Kafası ise vücuduna göre daha büyük bir şekil almaktadır. 7. Haftada bebek artık hareket etmeye başlamaktadır. 7 ve 20. Hafta arası bebeğin en hızlı büyüdüğü dönemdir. Ayrıca bu haftada dil ve göz kapakları da oluşmaktadır. Karaciğeri artık kırmızı kan üretmeye başlamaktadır. 8. Haftada tüm organlar ve kas yapısı çalışmaya başlamaktadır. 9. Haftada bebek gözlerini tamamen kapatır ve 26. Haftaya dek açmaz. Bu haftada el ve ayak parmakları oluşarak daha net bir görünüm sergilemektedir. Genital organları bu hafta oluşmaya başlamaktadır ve plasenta bebeği beslemeye başlamaktadır. 10 haftada bebeğin uzunluğunda artış olmakta ve dolayısıyla tekmeleme hareketleri bu hafta başlamaktadır. 11. Haftada bebeğin bütün organları belirginleşmekte ve çalışmaya başlamaktadır. 12. Haftada bebek yüzü insan yüzüne yakın bir şekil alır ve bebekte idrar üretimi başlamaktadır. 13. Hafta bebek boyu uzar ve 14. Haftada yüz kasları gelişmekte ve mimikleri ortaya çıkmaktadır. 15. Haftada cinsiyeti belirginleşmekte ve kesinleşmektedir. 16. Haftada bebek göbek kordonuyla oynamaya başlar ve 17. Haftada bebek uzuvlarını oynatmaktadır. 18, 19 ve 20. Haftalarda bebek gelişimine devam eder ve 21. Haftada sesleri duymaya başlamaktadır. 21. Haftadan 27. Haftaya kadar bebeğin boyu ve kilosu birden artmaktadır. Artık ses ve ışığa daha duyarlıdır. 33. Haftaya kadar gelişen kemik sistemi 33. Haftada sertleşmekte ve yeni doğan görünümünü almaktadır.36. haftaya kadar bebek inanılmaz bir kilo artışıyla bu haftada aşağıya doğru basınç uygulamaktadır. Başı ise 37. Haftada pelvis boşluğuna girmekte ve doğuma hazırlanmaktadır. 39. Ve son haftada ise fetüs evresi sona ermekte ve bebek doğuma hazır hale gelmektedir. Dolayısıyla en kritik dönemdir ve sık sık kontrole gidilmesi kesinlikle tavsiye edilmektedir. Annenin sağlık durumu yakından takip edilmeli ve buna bağlı olarak doğum gerçekleştirilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir