Fetüsle (Bebekle) İlgili Sorunlar Nelerdir?

BXP67818h

Hamileliklerin birçoğu sorunsuz geçse de bazen beklenilmeyen sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bunlar da hem annenin sağlığını hem de bebeğin sağlığını tehdit etmektedir. Birçok anne adayı, hamilelikte yaşanabilecek sorunlardan endişe etmekte ve korku duymaktadır.

Fakat sadece endişe etmek yerine, düzenli kontroller ve sağlık testleriyle bu sorunlar aşılabilmektedir. Her zaman olumlu sonuç alınmasa bile anne adaylarının baştan önlemlerini almaları, önemli bir husustur. Böylece zararı en aza indirebilmekte ve fırsatları sonuna kadar kullanabilmektedirler. Dolayısıyla fetüs evresinde yani hamilelik döneminde yaşanılan 9 kritik ay, oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Sadece anne adayının değil çevresindeki herkesin bu önlemlere destek vermesi gerekmektedir.

Hamileliğin öğrenildiği ilk günlerde test edilmesi gereken çok önemli bir konu vardır. Dış gebelik. Dış gebelik bebeğin uterusda değil follop tüpünde (en çok rastlanan) olması ve burada gelişmesidir. Eğer fark edilmezse bebek gelişimi süresince buradaki yapı uygun olmadığı için yırtılmalara sebep olarak zarar verecektir. Bu yüzden mutlaka bu durum kontrol edilmelidir. Fetüs evresinde amniyon sıvısının miktarı kontrol edilmelidir. Bu sıvının azlığı, bebeğin sağlığını tehdit etmektedir. Fakat bu durum son iki ayda gerçekleştiğinde doğum yaptırılmaktadır. Amniyon sıvısın çokluğu da yine aynı derece sorunlar yaratmaktadır. Bebeklerde fetüs döneminde nöral tüp bozukluğu da yaşanma ihtimali olan sorunlardan biridir. Nöral tüp, bebeğin beyin ve omuriliğinden oluşan bir yapıdır. Bebek gelişmeye başladığı andan itibaren bu tüp 4 hafta süresince kapanmaktadır. Eğer kapanmazsa nöral tüp bozukluğu görülmektedir. Bu bebeklerin çoğu hayatlarını kaybederler. Yaşayanlar ise bazı işlevlerini yerine getirememektedirler. Daha çok hamilelikte folik asit vitamin eksikliğinden kaynaklandığı saptanmıştır.. Normal bir bebeğin doğumda 2500 gramın altında olmaması gerekir. Bu gramın altında doğan bebekler elbette ki vardır, fakat doğumdan sonra bu durumdan dolayı bebekte sağlık sıkıntıları sıkça yaşanmaktadır. Trizomi 18, yine gebelikte yani fetüste yaşanan sorunlardan biridir. Bebekte gelişim bozukluğu yaşatan bir hastalıktır ve bebek doğduktan sonra kalp yetmezliğine neden olmaktadır. Bu bebekler de önlem alınmazsa  yüzde onu ilk ayda yüzde doksanı ise ilk bir yılda kalp yetmezliğinden hayatlarını kaybetmektedirler.  Down sendromu ise fetüste belirlenebilen ve fazla kromozom sayısından ortaya çıkan hastalıktır. Genelde hastalık test edildiğinde birçok anne kürtaj olmaktadır. Kan uyuşmazlığı da bazı fetüslerde yaşanmaktadır. Anne ve bebeğin kanı uyuşuyorsa herhangi bir sıkıntı yaratmamaktadır. Fakat kanda uyuşmazlık varsa annenin ve bebeğin sağlığını tehdit edebilmektedir. Nedeni ise bebeğin kanının bazı durumlarda annenin kanına geçmesidir. Bazı beklenilmeyen durumlarda ve özellikle ilk 20 haftada belirgin bir düşük tehdidi vardır. Bu genelde kendini kanama olarak göstermektedir. Düşüklerin engellenmesi için de alınması gereken önlemler mevcuttur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir