İskelet Anomalileri Nedir?

Pregnant (1)

İskelet anomalileri, gebelik sırasında oluşan, bebeğin iskelet yapısındaki bozukluklardır. Fetal anomali taraması sırasında belirgin bir şekilde tespit edilebilmektedirler. Fakat yapılan araştırmalara göre gebelik sırasında gerçekleşen yani doğuştan olan iskelet anomalileri oldukça nadirdir. Daha çok doğumdan sonra çevresel faktörlerin etkisiyle oluşmaktadır. İskelet anomalileri genel olarak gebeliğin ilk dördüncü ya da beşinci haftalarında oluşmaktadır. Bu haftalarda embriyo gelişmekte ve çocuğun iskelet yapısı oluşmaktadır.

İskelet anomalilerin çoğu kez nedenleri saptanamamaktadır. Sadece nedenlerinden bazıları doktorlardan tarafından tahmin edilmektedir. En büyük etkenlerden birinin annedeki vitamin eksikliğinden kaynaklandığı söylenmektedir. Bunun yanında annenin gebelikle, uyuşturucu, kokain, eroin, aşırı alkol, sigara kullanımı da bebekte iskelet anomali oluşmasının nedenleri arasındadır. Zaten bu etkenler birçok hastalığa neden olmakta ve bebek sağlığını tehdit etmektedir. Gebelikte bu zararlı şeyleri annenin kullanmasının yanı sıra, çevresinde mevcut olanlardan da kaçınması gereklidir. Solunum yoluyla da bu maddeler bebeği etkileyebilmektedir. Annelerin bu konuda hassas davranıp önlemlerini alması, anomalileri büyük bir oranda azaltmaktadır. Ayrıca alınan ve yararlı sanılan bazı ilaçlar da gebelikte iskelet anomaline yol açabilmektedir. Bu durum ilk olarak İngiltere’deki bebeklerde gözlenmiş ve ebeveynler ilaç konusunda bilinçlendirilmeye çalışılmıştır. Gebelikte alınan her ilaç araştırılmalı ve yan etkileri, içerisindeki kimyasalların zararları gözetilerek kullanılmalıdır. Size faydalı olan bir ilaç bebekleriniz için oldukça zararlı olabilmektedir.

İskelet anomalileri bazı durumlarda genetik olabilmektedir. Böyle ailelerde bu durumdan doktor bilgilendirilmeli ve önlemler ona göre alınmalıdır. Çünkü hastalığın var olma riski her zaman daha yüksektir. Gebeliğin 10 ile 12. Haftalar arasında bebeğin iskelet yapısı ultrasonografi ile ayrıntılı olarak bir uzman tarafından incelenmelidir. Ancak alınan bütün önlemlere rağmen önlenmesi mümkün olmayan iskelet anomalileri de mevcuttur. Yine de her gün ilerleyen tıpta, tedavinin kesin sonuç vermesi ya da vermemesi söz konusu olamamaktadır. Bu yüzden olasılıklar da hastalık süresince pek işe yaramamaktadır. Bulunulan durum ve bebeğin bünyesi, beklenmeyen sonuçlar verebilmektedir.

Kalça çıkıklığı, pes ekinevarus (PEV) ve tortikolis, önemli iskelet anomalilerinden sadece üçüdür. Kalça çıkıklığı; aynı zamanda genetik bir hastalıktır. Eskiye göre gelişen teknolojiyle korseler ve diğer araçların yardımıyla bu hastalık korkulan bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Pes ekinevarus (PEV); çarpık ayak hastalığıdır. Bu hastalık da doğumdan sonra basit bir tedavi yöntemi olan alçı tedavisi ile kolayca düzelebilmektedir. Tortikolis; gebelikte oluşan, bebekte boyun eğriliğidir. Doğduktan sonra ilk aylarda düzenli egzersiz ile düzelebilen bir anomalidir. Bazı tortikolisler sırt ve belde de görülebilmektedirler. Bazı ağır durumlarda ameliyatlarla da tedavi edilebilmektedir.

Bebeklerde bu ağır denebilecek anomaliler dışında küçük çapta anomaliler de görülebilmektedir. Parmak yapışıklığı, parmak fazlalığı, parmak eksikliği, uzuvların fazla uzun ya da kısa olması gibi. Fakat bu sorunlar küçük operasyonlar ve her gün gelişen protezlerle düzeltilebilmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir