Kafa İçinde Kistler(Koroid Pleksus Kisti) Nedir?

Beautiful pregnant woman in the park

Koroid pleksus beyin sıvısını üreten ve beyinde bulunan bir dokudur. Koroid pleksus kisti gebeliğin erken dönemlerinde beyinde rastlanan bir kist türüdür. Bebeğin beyin gelişimi ilerledikçe kistlerin boyutları gittikçe küçülür ve zamanla tamamen kaybolur.

Koroid kiste neyin sebep olduğu konusunda her hangi kesin bir bilgi ortaya konulmuş değil. Bu konu hakkında anatomik yapıların sorunlara sebebiyet verebildiği düşünülmektedir

Koroid pleksus kistinin bebeğin kafasında bulunması Down sendromu gibi kromozom bozukluğu hastalıklarına sebebiyet verebilir. Ancak bu durum yüksek bir ihtimal taşımadığı için aşırı bir panik haline girilmemesi önemlidir.

İhtimalin düşük olması durumu bu durumlara kayıtsız kalmanıza da sebebiyet vermemeli. Bebekte her hangi kromozom bozukluğu olup olmadığı konusunda araştırma yapılması gereklidir ve kistlerin yakından incelemeler ile takip edilmesi anne ve bebek sağlığı açısından önem taşır.

Koroid pleksus kisti hamileliklerin binde on beşinde görülür ve yaklaşık olarak vakaların yüzde doksan beşlik kısmında 25 – 26 haftalardan sonra kendiliğinden kaybolur. Bu yüzden telaşlanmayı gerektirecek ekstra bir durum olmadıkça bir müdahale yapılmamalı, beyinde ki kistlerin takibi yapılması yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir