Kalpte Parlaklık Nedir (intrakadiyak ekojenik fokus)?

Beautiful pregnant woman sitting on bench

Gelişen ultrasonografik sistemler sayesinde anne karnında ki bebeklerin gelişimleri haftadan haftaya takip edilebiliyor. Anne karnında gelişimleri gözlenen bebeklerin bedensel rahatsızlıkları ve zihinsel gelişimi de takip edilebiliyor.

Bebeklerin anne karnında ki sağlıksal gelişimlerinin takibi ile birçok rahatsızlık önceden tespit ediliyor. Ancak teknolojinin bu avantajı bazen de anne adaylarının alacağı kararlar bebek ve anne sağlığı konusunda dezavantaja dönüşebilir.

Günümüzde ana rahminde ki fetüslerde sıkça rastlanan Kalpte parlaklık (intrakardiyak ekojenik fokus) olarak adlandırılan bir durum söz konusu. Bu durumda ultrasonografik cihazlarla gözlemlenen bebeklerin sol ventrikül (karıncık) kısmında, bazen sağ ventrikül (karıncık) ve nadiren de her iki ventrikülde (karıncık) de parlak bir noktaya rastlanır.. Kalbin içinde görülen bu lezyon kalpte parlaklık olarak adlandırılır.

Kalpte parlaklık, kalpte kireçlenme ya da kalpte beyaz leke olarak da adlandırılır bunların hepsi aynı olguya verilen isimlerdir. Bu bulgu gebeliğin son iki ayında kaybolmaktadır ama normal bebeklerde görüldüğü gibi özürlü bebeklerde de görülmesi hem bebeğin anne babasını hem de doktorlarını telaşa sürükleyen bir etmendir. Bu tip bir olguya rastlanıldığında bir perinatoloji uzmanına görünmek fayda sağlayacaktır.

Kalp parlaklığı olgusu şikayeti ile başvurulan perinatoloji uzmanı ileri düzeyde ultrason ve fetal ekokardiyografi testleri ile kapsamlı değerlendirme yapacaktır. Rastlanan olgunun getirebileceği sonuçlar hakkında da kesin olmamakla birlikte daha doğru sonuçlar alınacaktır.

Kalp parlaklığı olgusuyla karşılaşmak çok nadir görülen bir durum olmadığı için paniğe kapılıp fevri kararlar almamak gereklidir. Ayrıca uzman bir doktor kontrolü yapılmadan her hangi bir müdahale yapılması kesinlikle yanlıştır. Ana karnındaki bebek sağlığı için de anne sağlığını korumak için de bir uzman kontrolü şarttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir