Kardiyak Anomali Nedir?

shutterstock_62501518

Kardiyak anomaliler aynı zamanda kalp anomalileridir. Yeni doğan bebeklerde en çok kalp anomalilerine rastlanmaktadır. Bu oran binde beş-sekiz arasında değişiklik göstermektedir. Kardiyak anomalilerinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Acil müdahale gerektirip gerektirmemesi, kardiyak anomalisinin çeşidine bağlı bir durumdur. Bazı kardiyak anomaliler ise maalesef doğumdan önce saptanamamaktadır.

Birçok kardiyak anomali, gebelikte Fetal anomali taraması sırasında kendini belli etmektedir. Fakat kardiyak anomalinin tespiti için. Fetal anomali taramasının ne zaman yapıldığı oldukça önemlidir. Çünkü artık bu tarama ne kadar erken haftalarda yapılabiliyor olsa da, kalbin gelişimi ve düzeni ancak 20. Haftalarda tamamlanmaktadır. Dolayısıyla çok erken yapılan taramalarda belirtiler kendilerini belli etmeyebilirler. Bu yüzden en ideal fetal anomali taraması zamanı 19. Ve 22. Haftaları arasıdır. Böylece kesin ve net bir sonuca ulaşma ihtimali daha yüksek ve daha güvenilirdir. Herhangi bir risk veya şüphe görüldüğü zaman bu durumun daha ayrıntılı incelenmesi gerekmektedir. Bu durumda da daha ayrıntılı araştırmalar yapılmaktadır. Bu ayrıntılı araştırmaların en çok tercih edileni ve kullanılanı ise fetal ekokardiyografidir. Kalp bütün ayrıntıları ve işlevleriyle incelenmekte, duyulan şüphe ya da taşınan riski netleştirmek için tanı konulmaktadır.

Kardiyak anomali için risk taşıyan genetik ya da çevresel faktörler bulunmaktadır. Bunlar; anne ya da babada kardiyak anomali olması, daha önceki hamilelikte kardiyak anomali yaşanmış olması, fetüs kalbinde ritim bozukluğu, gebelikte kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği gibi hastalıklar geçirmek, kalp dışında herhangi bir organda anomaliye rastlanması, gebelikte annenin gebeliğe zararlı ilaçlar kullanması, annenin şeker hastası olması, fetal ense kalınlığının normal düzeyden fazla olması gibi durumlardır.

Kardiyak anomalinin birçok çeşidi olduğundan bahsetmiştik. Bu çeşitlerden en çok rastlananları; fallot tetrolojisi, büyük damar transpozisyonu ve hipoplastik sol kalp sendromudur. Fallot tetrolojisinde farklı dört anomali bulunmaktadır. Fakat hamilelik sonlandırılmaz. O kadar tehlikeli değildir. Dolayısıyla doğumdan sonra ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Büyük damar transpozisyonu, oldukça tehlikeli bir anomalidir. Kalpteki ana atar damarların farklı yönlerden çıkması olarak kendini gösterir. Ameliyatı yapılmakta fakat çok riskli ve hayati bir ameliyat olmaktadır. Yine de yaşama şansı bulunmaktadır. Hipoplastik sol kalp sendromu ise sol karıncığa ait problemlerle kendini göstermektedir. Sol karıncık kapakcıklarının darlığı, sol karıncığın küçüklüğü ya da gelişiminin geri seviyede olması bu problemlerden bazılarıdır. . Bu hastalıkta doktorlar tarafından çoğu zaman hamileliğin sonlandırılması tavsiye edilmektedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir