Nöral Tüp Defekti Nedir?

shutterstock_69626293

Bebeğin beyin ve omuriliğini oluşturan yapı nöral tüptür. Döllenme tamamen gerçekleşip tamamlandıktan sonra 4. Hafta bu tüp iki taraftan da kapanmaya başlamaktadır. Bu tüpün kapanmaması da nöral tüp defekti (bozukluğu) olarak adlandırılmaktadır.

Bu problem genelde döllenmeden 28. Gün sonrasında gerçekleşmektedir. Bu problem oluştuğunda çoğu kadın hamile olduğundan haberdar bile olmamaktadır. Bunda erken ortaya çıkmasının etkisi de olmaktadır. Fakat nöral tüp defekti olan bebeklerin çoğu yaşayamamakta ve hayatlarını kaybetmektedirler. Mucize ile yaşayan bebekler ise önemli işlevlerini yerine getirememektedirler. ( Felç, bağırsak ve mesane kontrolü vb. gibi ) bu yüzden önem verilmesi ve özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Sadece bebek için değil anne için de tehdit oluşturmaktadır.

Nöral tüp defektine neden olan bazı çevresel faktörler vardır. En belirgin olan nedeni, annedeki folik asit vitamin eksikliğidir. Bu vitamin halk arasında B vitamini olarak geçmektedir. Bu yüzden annelerin hamilelik öncesinde ve sonrasında folik asit vitaminini kontrollü bir biçimde almaları tavsiye edilmektedir. Yapılan araştırmalara göre, folik asit kontrolü ile nöral tüp defekti yüzde 80lere ulaşan bir oranla engellenebilmektedir. Önceden kullanılmaya başlayan folik asit vitamini, hamilelik süresince de ilk üç ya da dört ay boyunca devam ettirilmelidir. Tavsiye edilen zamanın bu kadar geniş bir süre teşkil etmesi, birçok kişinin hamileliklerini geç öğrenmesinden kaynaklanan bir durumdur.

Bazı kadınlarda diğer kadınlara göre nöral tüp defekti yaşanma olasılığı daha yüksektir. Bu genetik bir durum olabilmektedir. Ailede böyle bir vaka varsa ya da daha önceki çocukta yaşanan bir durumsa bu kesinlikle doktora bildirilmelidir. Böyle bir durumda, normalden daha yüksek folik asit vitamini alınması olağan bir durum olacaktır. Böylece risk en aza indirilebilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir