Yarık Damak-Dudak Nedir?

shutterstock_80334910

Yarık damak-dudak anomalilerinin görülme olasılığı bin bebekte birdir. Nedeni aslında çok basittir. Bebeklerin dudakları ve damakları ilk gelişim evresinde zaten yarıktır. Fakat 6. Ve 10. Haftalarda bu yarıklar, normal bebeklerde birleşmektedir. Birleşmediğinde yarık damak-dudak anomalisi ortaya çıkmaktadır. Ultrasonda bu yapısal bozukluklar görülebilmektedir.

Tam olarak nedeni henüz saptanamamıştır. Fakat genlerin ve yapısal bozukluklara neden olan akraba evliliklerinin neden olduğu düşünülmektedir. Hamilelik sırasında annenin aldığı ilaçlar, röntgen ışınları, zararlı madde kullanımları da neden olarak görülebilmektedir. Gebelikte geçirilen bazı travmaların da etkisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Yarık damak-dudak anomalisi olan bebeklerin doğumundan sonra ilgili olabilecekleri doktorlar, plastik cerrah, çocuk doktoru, ortodontis, beslenme uzmanı, kulak burun boğaz uzmanı, çocuk diş hekimi, konuşma terapisti, psikolog ve anestezi uzmanları olabilmektedir.

Bebeklerde görülen bu anomaliler tedavisi olan durumlardır. Fakat birçok ebeveyn bu tedavilerin zamanları konusunda endişe duymaktadırlar. Çok erken ya da çok geç olması durumundan çekinmektedirler. Doğumdan sonra yapılan ameliyatlarda, plastik cerrahileri tarafından bu durum en az iki ameliyatla düzeltilebilmektedir. Dudak ameliyatı doğumdan sonra ilk aylarda yapılmaktadır. Damak ameliyatı ise bebek yaşını doldurmadan yapılmalıdır. Tavsiye edilen en azından böylesidir.

Yarık damak-dudak anomalisi görülen bebekler ilk olarak plastik cerrahiye gösterilmelidir. Doğduktan ilk iki hafta içerisinde beslenmesi için uygun aygıtların yapılması tavsiye edilmektedir. Gerekirse ortodonti kliniğine sevk edilmelidir. Yapılan aygıt sadece damak yarıkları için uygulanmakta ve beslenirken takılmaktadır. Diğer zamanlar takmak gereksizdir ve bebeğe rahatsızlık verebilmektedir. Beslenebilen bebeklerde ise bu aygıta gerek yoktur, fakat yarık dudak-damak anomalisi bulunan bebekler, tamamen ameliyat edilip düzelene dek belirli aralıklarla doktorlar tarafından kontrol edilmelidirler. Aynı zamanda bu anomalisi olan bebekler için şekillendirme aygıtları da bulunmaktadırlar. Bu aygıtlar küçük çapta anomalileri yapay yollardan düzeltmek için kullanılırlar. Bebeğin ağzının ve kullanılan aygıtın temizliği oldukça önemli bir husustur. Anomalinin daha ileri seviyelere gitmesini önlemek için alınan bir temizlik önlemidir. Bu temizleme işlemleri kulak pamukları yardımıyla yapılabilmektedir. Bebeğin burnundan gelen atıklar ve yemek artıkları düzenli olarak temizlenmelidir. Kullanılan aygıt da diş fırçasının hafif hareketleriyle ılık suda sık sık temizlenmelidir.

Bu anomali taşıyan çocukların beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Bu anomali için özel biberonlar üretilmiştir. Böylece bebeğin beslenmesi kolaylaşmaktadır. Özel üretilen biberonlar, kontrollü süt akışını sağlamak amacıyla üretilmişlerdir. Bu bebeklerin beslenmesi uzun ve sabır gerektiren bir iştir. Ayrıca beslenme sırasında da temizliğe oldukça özen gösterilmelidir. Beslenme sırasında bebeğin yanında mutlaka bir yetişkin olmalı ve bebek o yetişkin gözetiminde beslenmelidir. Bu bebekler beslenmede daha çok hava yuttukları için aşırı derece gazları olmaktadır. Bu da sık sık sorun yaşatan bir durumdur. Ebeveynler bebeklerinin gazlarını düzenli olarak çıkartmalıdırlar. Bebekte gözlenen aşırı kilo eksikliği durumunda beslenme uzmanlarına başvurulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir